Аналітика
Пояснення
12/12/2024

Контроль громадськості: що можна зробити з жовтими Рутамив Сумах?

Контроль громадськості: що можна зробити з жовтими Рутамив Сумах?

Поширити

З 2 листопада у Сумах підвищили ціну за проїзд у маршрутках. Відтепер ціна по місту складатиме 15 гривень, замість 10. Ми читаємо коментарі сум’ян, які обурені станом маршруток та говорять, що підвищення тарифів недоцільне, а стан маршруток жахливий. Саме тому вирішили, розказати, що робити, коли Рута не приїхала вчасно, чи з її стелі на вас капав дощ?

Чому проїзд подорожчав? Спочатку розповімо про причини. Місяцями міські перевізники скаржилися на те, що ціна на проїзд для них є економічно необґрунтованою та видатковою та вимагали підвищення вартості проїзду. Сум’яни навпаки говорили про жахливий стан транспорту, недотримання графіків та майже повну відсутність маршруток у вечірній час у деяких районах міста.

Сумська міська військова адміністрація (ВА) спочатку не погоджувалася підняти ціну на проїзд, але згодом – змінила думку. Напередодні укладання меморандуму, ВА повідомила, що вже три місяці вивчає це питання зрізних сторін: економічне обґрунтування, якість, послуги, реальні потреби, реальні маршрути, пасажиропотік, необхідність електронного квитка і взагалі, це як частина комплексу “картка сумчанина”.

Також зазначалося, що очікується створення відповідної комісії, котра що три місяці буде перевіряти якість перевезень. До комісії мають увійти представники перевізників, міської ради й громадськості.

Що у тому меморандумі?

ВА повідомляла, що меморандум гарантує співробітництво задля покращення рівня транспортних послуг у громаді. Перевізники зобов'язалися виконати всі умови у визначені строки:

  • кожні шість місяців робити капітальний ремонт 15% автобусів під контролем     представників міської ради;
  • поліпшити графік перевезень у вечірній час;
  • установити GPS-прилади на всіх автобусах та приєднати до відповідного застосунку;
  • установити інформаційні табло на ключових зупинках міста;
  • гарантувати безкоштовне перевезення учнів 1-4 класів, військовослужбовців ЗСУ та     членів ДФТГ.

Також у меморандумі йдеться проумови скасування рішення про підвищення тарифу у разі невиконання зобов’язаньперевізниками.

Перевізники вже порушували вимоги з надання послуг з перевезення.

Наші друзі та колеги з онлайн-журналу «Цукр» повідомили, що всі ці вимоги перевізники мають виконувати й без спеціального меморандуму. На сайті міськради є типовий Договір про організацію перевезення пасажирів. У ньому вказано, що перевізники в Сумах зобов'язані:

  • забезпечувати обов’язкову роботу транспорт із 6:00 до 22:00.
  • випускати на маршрут технічно справний, відповідно обладнаний та укомплектований     транспорт;
  • забезпечити транспорт відеоспостереженням і засобами GPS/GPRS;
  • покращувати якість пасажирських перевезень, впроваджуючи передові технології в галузі     автомобільного транспорту;
  • водію під час роботи на маршруті забороняється слухати музику, палити, сперечатися     або лаятись з пасажирами.

 

Чи відбулися зміни після початку дії меморандуму? Ми також користуємося громадським транспортом та маємо про нього своє враження, але щоб не бути упередженими – ознайомилися із відгуками людей в соціальних мережах. І ці відгуки у 99% випадків – негативні.

Сум’янка Дар’я написала в соцмережах, що проїхалася у маршрутці вперше за довгий час та називає факти про цю поїздку: небезпечно, холодно, неприємний запах. Дар’я рекомендує ходити пішки або чекати на тролейбус.

Сум’янин Валерій також написав про поганий стан маршруток, невиправдану ціну на проїзд, а також зазначив, що меморандум не працює –маршрутки не дотримаються графіків. Про недотримання графіків написала й Наталія: «Ціну підняли, а на зупинці простояла 30 хв, а маршрутки немає».

Ще одна сум’янка Ольга пише про бруд, дірки у підлозі маршрутки та зазначає, що власники транспорту не піклувалися про якість перевезення роками, не вкладалися у модернізацію транспорту, тому довіри до них немає.

Що робити, коли перевізники не дотримуються обіцяного?

  1. Не мовчіть! Якщо перевізник порушує обіцяні умови обслуговування, не ігноруйте ситуацію. Активна позиція допоможе змінити якість перевезень у     місті на краще.
  2. Залишайте відгуки на сторінках Сумської міської ради. Важливо повідомляти про     проблеми через офіційні канали, адже це допомагає міській владі слідкувати за роботою перевізників.
  3. Скористайтеся чат-ботом 15-80. Це зручний спосіб швидко повідомити про порушення в     роботі транспорту. В чат-боті приймаються звернення та фіксуються скарги, щоб передати їх відповідальним органам.

Як саме повідомити про проблему?

  • Обов'язково вказуйте номер маршруту, щоб чітко ідентифікувати транспортний засіб.
  •  
  • Додавайте державний номер маршрутки, це дозволить перевірити конкретний транспортний засіб.
  • Описуйте проблему докладно: якість обслуговування, невиконання графіку, неналежний стан транспорту, поведінку водія або інші порушення.

Важливо не просто обговорювати проблеми з транспортом на вулиці чи в колі друзів, а діяти! Скарги та зауваження, які залишаються тільки в розмовах, не допоможуть вирішити проблему. Ваша активна позиція може суттєво вплинути на покращення якості перевезень у місті. Залишаючи відгуки на офіційних сторінках Сумської міської ради або в чат-боті 15-80, ви допомагаєте відповідальним органам краще контролювати перевізників і змінювати ситуацію на краще.

     

Може бути цікаво