Аналітика
28/4/2025

Четвертий рік каденції: як працюють депутати Сумської міськради?

Четвертий рік каденції: як працюють депутати Сумської міськради?

Поширити

В Сумах вкотре здійснено спрощене оцінювання діяльності депутатів Сумської міської ради за підсумками 4-го року їхніх повноважень.

Моніторинг було здійснено громадською організацією «Місто розумних» в партнерстві з ВГО «Комітет виборців України» в межах всеукраїнської громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад»

Оцінка четвертого року повноважень депутатів Сумської міської ради знову проведена з урахуванням «незвичності» умов функціонування міськради під час воєнного стану, що додатково підсилилася введенням в Сумах з листопада 2023 року військової адміністрації та додатковим обмеженням депутатських повноважень місцевих обранців.

З 42 місцевих депутатів у звітному періоді 3 (Олександр Кисіль, Володимир Чепік, Олег Рєзнік) перебували у лавах Збройних Сил України - то ж їхня діяльність не аналізувалися в даному дослідженні.

Таким чином оцінюванню підлягали 39 сумських обранців.

Враховуючи обмежені можливості для аналізу та скорочені повноваження депутатів протягом 4 року їх повноважень через передачу частини функцій від Сумської міської ради до Сумської міської військової адміністрації – окремі блоки методології не підлягали аналізу. Зокрема, не досліджувалися блок питань щодо організації ведення прийому громадян, чи депутатські голосування за резонансні рішення. Окрім того, дані про оприлюднення річних звітів про діяльність та публікацію посилань на е-декларації на сайті міської ради в профайлах депутатів аналізувалася станом на 03.04.2025.

В результаті проведеного дослідження «відмінників» серед депутатів за підсумками 2024 року немає.

Інфографіка Атестації депутатів місцевих рад

Оцінку 4 отримує 21 депутат (тобто понад 50% від тих хто аналізувався).

3 бали – 7 депутатів.

2 бали – 8 депутатів.

Аутсайдери вже традиційно з оцінкою в 1 бал є 3 депутати-втікачі (Юрій Перепека, Олександр Соколов, Ірина Купрейчик). Дані народні обранці виїхали за межі України ще у 2022 році, але за 3 роки бездіяльності такі не склали досі своїх повноважень.  

Середня оцінка по міській раді за методологією – 3,2. Вона залишається майже на рівні минулого року (3,3) та суттєво вище від позаминулого (2,5). Якщо в минулому середній бал об’єктивного оцінювання помітно підвищився через врахування депутатами рекомендацій щодо публікування персональних річних звітів, то в поточному жодних передумов до підвищення не могло бути – фактично в Сумах депутатський влив на функціонування міста з кінця 2023 року є максимально обмеженим.

Оприлюднення біографічних відомостей

В профайлах більшості депутатів на сайті міської ради оприлюднено 4 з 5 критеріїв, за якими здійснювалася оцінка (інформація про освіту, інформація про досвід роботи,  інформація про поточне місце роботи, інформація про партійну приналежність, фотокартка). Спільний тренд - оперативно не завжди оновлюється інформація про актуальне місце роботи депутата.

Інформацію про приймальні та прийом громадян оприлюднено відносно 50 депутатів.

Під час поточного оцінювання даний пункт не аналізувався.

Інформування виборців про депутатську діяльність

15 депутатів Сумської міської ради фактично не користуються соціальними мережами або іншими онлайн-інструменти, які дозволяють доносити інформацію до містян та отримувати від них  зворотний зв'язок.

Активно використовують особисті фейсбук-акаунти для комунікації з виборцями, як інформуючи про депутатську діяльність, так і реагуючи на коментарі підписників – 10 обранців.

Решта 12 використовують соцмережі несистемно час від часу, не реагують на коментарі, чи обмежують коло комунікації «лише для друзів».

Дисципліна відвідування сесій

Показники дисциплінованості відвідування сесій в поточному році підвищилася і склалися наступним чином.

Більше 90% засіданьвідвідав 21 депутат; 70-89% - 9; 50-69% - 6; 0-9% - 3.

Повністю проігнорували сесії: Юрій Перепека, Ірина Купрейчик, Олександр Соколов, які за неофіційною інформацією перебувають закордоном.

Відвідування постійних комісій

Показники дисциплінованості відвідування комісій виглядають так: 90-100% - мають 17 народних обранців; 70-89% засідань - відвідали 8 депутатів; 50-69% - 6; 30-49%- 1; 10-29% - 3; 0-9% - 3.

Оприлюднення електронної декларації

Практично всі депутати, що підлягали дослідженню (за виключенням Юрія Перепеки), оприлюднили свої декларації на порталі НАЗК. Але станом на дату проведення аналізу (03.04.2025) поки не було забезпечено їх висвітлення на сайті Сумської міської ради.

Звітування за рік

Ситуація зі звітуванням депутатами стабілізувалася. Другий рік поспіль засвідчено зміну загального минулорічного тренду та повернення від гуртового фракційного до персонального звітування депутатів про результати діяльності.

В ході аналізу станом на початок квітня 2025 року виявлено інформацію в будь-якому вигляді(публікація звіту на порталі міської ради, інформація про звітування та партійних сайтах, дописи у персональних соціальних мережах депутатів) щодо засвідчення фактів звітування про депутатську діяльність за 2024 рік 25 депутатами міської ради.

Порівняно з минулими роками продовжується вирішуватися проблема загальної  прозорості діяльності міськради: на сайті Сумської міської ради відновлено оприлюднення матеріалів постійних комісій, порядків денних сесій,  з 2024 року знову оприлюднюються протоколи сесій, здійснюється відеозапис сесій та комісій.

Серед проблемних питань, які висвітило дане дослідження є:

•  обмеження демократичного способу прийняття рішень та впливу представників громади впивати на розвиток міста через запровадження вертикалі управління через військові адміністрації,

• необхідність пошуку нових актуальних інструментів двосторонньої дієвої комунікації «виборець-депутат»,

• досі не всі депутати звітують перед виборцями, в деяких випадках є необхідність розширення депутатських звітів та зосередження на висвітленні нормотворчої програмної діяльності.

Контакти: Максим Корнієнко, 0952009913, info@smart.sumy.ua

Може бути цікаво